späť

Oleje CASTROL, SHELL a MOBIL

Ak vám záleží na vašom vozidle, ste tu správne. Máme pre vás niekoľko rád z oblasti pravidelnej údržby vozidla. Nie je nutné byť automechanikom, ak sa chcete starať o svoje auto. Ak potrebujete pomoc pri udržiavaní vozidla, v tejto časti nájdete rady ako kontrolovať hladinu motorového oleja, sériu otázok a odpovedí týkajúcich sa údržby vášho vozidla.

Pravidelná údržba vozidla

Motorový olej plní v motore hneď niekoľko funkcií: mazanie, chladenie, tesnenie a čistenie motora. Pri plnení svojich povinností preniká časť motorového oleja do spaľovacieho priestoru, kde zhorí s palivom. Dnešné moderné motory sú dokonale utesnené, takže strata oleja vytečením je nepravdepodobná, pokiaľ nepríde k mechanickému poškodeniu olejovej vane. Spotreba oleja je z technologického hľadiska vyššia v dobe zábehu motora, ktorý sa pohybuje od 5 000 – 20 000 km, v závislosti od spôsobu jazdy. Po ukončení zábehu motora sa spotreba oleja ustáli na konštantnej hodnote. Ďalšie zvyšovanie spotreby oleja môže byť spôsobené opotrebovaním motora, používaním menej kvalitného oleja alebo preplňovaním olejovej náplne nad požadovanú hodnotu.

Motorový olej je potrebné kontrolovať častějšie, než sú súčasné výmenné intervaly a podľa potreby dolievať
Väčšina výrobcov motorov uvádza v prevádzkových návodoch automobilov spotrebu motorového oleja od 0,6 do 1,0 litra na 1 000 km. V praxi býva táto spotreba oveľa nižšia a pohybuje sa na úrovni 0,1 – 0,25 litra na 1 000 km i nižšia. Turbomotory a naftové motory majú spotrebu oleja mierne vyššiu v porovnaní s nepreplňovanými motormi.
Ak budeme predpokladať spotrebu oleja 0,1 litra na 1 000 km, po najazdení 10 000 km je potreba doliať 1 liter motorového oleja


cenník olejov CASTROL a MOBIL nájdete TU: CASTROL, MOBIL


cenník olejov SHELL nájdete TU: SHELL .